OpenLibrary, Kindle i piękne, polskie stare książki

Cechy krakowskie ich dzieje i zwyczaje oraz niezwykle ciekawy opis Warszawy na początku XIX wieku – to tylko 2 książki, które w ostatnim czasie „wygrzebałem” i przeglądam na moim Kindlu. Wszystkie są bardzo stare i wszystkie dostępne w internecie dzięki projektowi OpenLibrary

Przeciętny posiadacz Kindle gdy już nacieszy oko wspaniałej jakości ekranem, przeglądnie 3 razy podręcznik użytkownika i przeczyta kilka przesłanych do urządzenia dokumentów Worda najczęściej chciałby poczytać jakąś „normalną” książkę.

Normalną czyli nie nieco poszerzony zestaw lektur szkolnych czy nieśmiertelne (bo dostępne w każdym chyba repozytorium bezpłatnych książek)  „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza.
Zanim jeszcze nabyłem czytnik to wielokrotnie jak dzisiejsze młodziaki w YouTube tak ja przesiadywałem w Archive i przeglądałem jego fantastyczne zasoby. Tak trafiłem na OpenLibrary, gdzie wyszukuje, a następnie ściągam książki, nieraz trochę czytam a ostatnio kopiuję również na Kindle.

Na początku grudnia OpenLibrary (projekt nonprofit) – udostępnił nową, wspaniałą wersję czytnik BookReader, programu dzięki któremu można nie tylko wygodnie czytać książki na „komputerze”, ale również na praktycznie dowolnym czytniku ebooków – w tym Kindle – oraz na dowolnym urządzeniu, które posiada dostęp do internetu np. smartfonie.

Jest kilka rzecz dla których OpenLibrary i jego nowy BookReader to coś co każdy przeciętnie kulturalny człowiek 🙂 powinien zobaczyć i używać.

  • książkę, a raczej BookReader z książką 🙂 można wstawić na swoją – czyli dowolną – stronę internetową. Kilka linijek kodu osadzającego i mamy wspomnianą książkę o krakowskich cechach:

Ba czytelnik, tak, Ty też :-), może sobie przewijać kartki do przodu czy do tyłu (spróbuj!) a nawet pobrać kod osadzania i umieścić na swojej stronie

  • książka Identycznie wygląda gdy przeglądam ją w przeglądarce na komputerze.

Ksiązka w czytniku openlibrary

  • …czy w przeglądarce internetowej wbudowanej w Kindle

Cechy krakowskie - na czytniku OpenLibrary w Kindle

Sporą część książek z OpenLibrary, czyli wszystkie ebooki można pobrać albo w formacie PDF, Daisy oraz oczywiście TXT a także przesłać na Kindle bezpośrednio poprzez API Amazona.
BookReader potrafi też czytać na głos czyli wyposażono go w funkcję TTS (Text To Speech). Oczywiście czytanie najlepiej wychodzi mu w języku angielskim, ale po polsku też próbuje tyle, że nie sposób go zrozumieć 🙂

Jeśli nikogo nie zachęciłem do obejrzenia nowego czytnika, a może nawet stania się wolontariuszem w OpenLibrary to niech rekompensatą będą trzy 2 książki, które ostatnio w OpenLibrary znalazłem i które warto polecić przynajmniej do pobieżnego przeglądnięcia.

Pierwszą o krakowskich rzemieślnikach w dawnych czasach „Cechy krakowskie ich dzieje, ordynacyje, listy, swobody, zwyczaje” możecie sobie obejrzeć powyżej.

Drugą książkę „Warszawa i jej społeczność na początku wieku” miejscami czytałem z wypiekami na twarzy.

Zainteresuje ona zapewne wszystkich, którym bliska jest Warszawa, bo opowiada o tym jak to miasto wyglądało i jak się w nim żyło na początku XIX wieku czyli tuż po rozbiorach.
Ta książka to piękny obraz miasta, które nieco ponad 100 lat później czyli w 1944 roku przestało istnieć.

Jeśli spodobała Ci się ta notka, albo książki o których w niej wspomniałem to co Ci szkodzi: kliknij w ikonkę Facebooka, Twittera czy poczty elektronicznej i poinformuj swoich znajomych. Będzie mi też miło jeśli zostawisz komentarz. Dziękuje.

2 myśli nt. „OpenLibrary, Kindle i piękne, polskie stare książki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *