Jak robić notatki na Kindle?

Brak funkcji tworzenia notatek bezpośrednio na Kindlu jest jedną z tych rzeczy, którą większość posiadaczy tego urządzenia nie rozumie. Na szczęście jest kilka sposobów by ominąć to ograniczenie.  Stosuje dwa sposoby z których każdy ma zarówno zalety jak i wady.

Pierwszy jest stosunkowo prosty i wykorzystuje fantastyczną w Kindle funkcję tworzenia notatek w książkach, czasopismach czy innych dokumentach. Na moim kundelku mam specjalny plik o nazwie „Moj notatnik” (ściągnij go, skopiuj na swojego Kindle i używaj do woli)  w którym umieszczam przemyślenia czy notatki. Plik składa się z kilku pozycji (patrz screen poniżej) nazwanych „notatka 1, notatka 2 etc.). Wystarczy przenieść kursor do odpowiedniej linii i po prostu zacząć pisać treść.

Ekran dokumentu w Kindle gdzie można robić notatki

Tak stworzoną notatkę można edytować, poprawić i oczywiście usuwać. Treść notatki jest automatycznie dodawana do pliku „My Clippings” skąd po przeniesieniu pliku do komputera mogę ją wykorzystywać w dowolny już sposób np. wysłać mailem. Notatkę mogę również wysłać do Twittera czy na moją ścianę w Facebooku.

Jednym z mankamentów tej metody jest to, że podglądnięcie notatki wymaga kilku kroków:

 • otworzenie dokumentu „Mój notatnik”
 • w dokumencie wybrania menu (przycisk Menu na klawiaturze)
 • wskazania pozycji View Notes & Marks

Wyświetlenie zawartości notatki na Kindle

Drugi sposób daje więcej możliwości, ale też najpełniej skorzystają z niego posiadacze Kindle w wersji z 3G. Dlaczego?

Otóż do tworzenia, a przynajmniej rozpoczęcia pisania notatki  potrzebne jest stałe połączenie z internetem. W przypadku Kindle 3G/WiFi nie ma problemu, bo nawet jeśli nie jesteśmy w zasięgu sieci WiFi to mamy sieć komórkową.

Drugim sposobem jest  jest wykorzystanie popularnych wśród „prawdziwych” geeków serwisów opartych na oprogramowaniu Etherpad.

Najpierw kilka słów o samej idei Etherpad. Serwis o tej nazwie był (był bo w tej wersji już nie istnieje, a dlaczego to kilka zdań poniżej) sieciowym edytorem, którego najcenniejszą cechą było to,  że umożliwiał tworzenie a raczej współtworzenie dokumentów przez kilka osób i to w czasie rzeczywistym. Dla tej funkcji, z którą Google nie mógł sobie poradzić w swoich produktach (Wave i Docs), blisko rok temu Etherpad został kupiony przez właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki. Wtedy też stał się cud.  Google oświadczył, że zamyka publiczny dostęp do Etherpada, ale po serii protestów m.in. dużych amerykańskich korporacji i internautów, którzy wykorzystywali go do tworzenia grupowych notatek zdecydował się… uwolnić kod źródłowy i przekazać go do domeny publicznej.

Spowodowało to, że miłośnicy filozofii Etherpada zaczęli dalej rozwijać oprogramowanie i tworzyć publicznie dostepne klony tej usługi (więcej na temat Etherpad, dokumentacja, kod źródłowy i listę serwisów znajdziesz na stronie projektu). Jeden z takich klonów o nazwie Typewith.me wykorzystuję do robienia notatek, szczególnie gdy chcę aby od razu była ona w internecie albo gdy robię ją przy współudziale innych osób.

Jedną z zalet np. Typewith.me jest to, ze nie muszę się rejestrować, logować etc. Wystarczy, mając Kindle i połączenie z internetem:

 • otworzyć przeglądarkę w Kindle
 • połączyć się z serwisem Typewith.me
 • kliknąć w wielki przycisk „Click to create a new document”
 • Skasować krótkie przywitanie i… można pisać.

By wygodniej się pisało warto wyłączyć boczny sidebar oraz powiększyć ekran zarówno w Kindle jak i w samym oknie TypeWith.me

Każdy dokument tworzony w TypeWith.me jest publiczny czyli jak ktoś zna jego adres to może go otworzyć. Prawdopodobieństwo trafienia przez kogoś na ten konkretny dokument jest niewielkie (strony nie sa indeksowane przez wyszukiwarki), ale istnieje i dlatego nie powinniśmy tworzyć notatek zawierających rzeczy bardzo osobiste czy służbowe.

Ponieważ adres jest nazwijmy to „trudny” do zapamiętania to dobrym zwyczajem jest aby zaraz po otworzeniu dokumentu zapisać jego adres do zbioru zakładek w Kindle.

Można też skorzystać z funkcji Etherpad zaproszenia do edycji dokumentu i wysłać zaproszenie do…siebie samego.

Genialne w używaniu Kindle z Typewith.me jest, że można tworzyć dokument w kilka osób. Na przykład podczas spotkania kilka osób jednocześnie może zapisywać i zmieniać treść notki. Tak samo grupa studentów może robić wspólne notatki podczas wykładów.

Fajne nie?

9 myśli nt. „Jak robić notatki na Kindle?”

 1. Ja też jestem (nareszcie) szczęśliwą posiadaczką Kindle’a 😀 uważam, że to genialne urządzenie, uwielbiam na nim czytać książki i nie tylko. Bardzo fajny wpis na temat sporządzania notatek na Kindlu. Mam nadzieję, że wkrótce będę mogła sama skorzystać z tej opcji. Chociaż i tak mam sentyment do swoich studenckich notatek, które są czasami chaotycznie napisane ale za to jakie są kolorowe 🙂 po prostu uwielbiam te wszystkie kolorowe zakreślacze od Stabilo

  1. Z jednej strony zgadzam się z tym co piszesz o tradycyjnych notatkach, ja również lubię robić notki na książkach, zeszytach itp, fakt, że stabilo ma dobre artykuły piśmiennicze, które doskonale się do tego nadają, ale Kindle też ma swoje duuuże plusy 🙂

 2. Jak działa klawiatura? Czy jest plastikowa czy bardziej taka jak w netbooku? Zależy mi na notatkach więc czy pisanie na tych przyciskach w Kindlu jest oporne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *