A imię jego KF8 czyli Kindle Format 8

Wiadomo już jak Amazon zamierza konkurować z Apple. Oglądając demo nowego czytnika Amazona mogliśmy się tylko domyślać, że ma on zupełnie nowe możliwości wyświetlania dokumentów multimedialnych i na pewno, ze nie jest to przestarzały format Mobi. Dziś wiadomo, że jest to zupełnie nowy format o nazwie Kindle Format 8.

Amazon właśnie ujawnił kilka szczegółów dotyczących KF8. Przede wszystkim będzie ona oparty na HTML 5, a więc najnowszej wersji co gwarantuje, że większość przeglądarkę nie powinna mieć z nim problemów. Dzięki zastosowaniu KF8 książki, ale chyba przede wszystkim czasopisma i inne publikacje nabiorą zupełnie innego wyglądu. Amazon zapewnia, że będzie można za jego pomocą tworzyć i wyświetlać na Kindle Fire komiksy, multimedialne książki i co bardzo ważne czasopisma – jak gazety czy magazyny. Poniżej screeny przykladowych publikacji jakie pokazał Amazon.

20111022-233239.jpg

20111022-233314.jpg

Decyzja Amazona oznacza poważne problemy dla popularnego formatu Epub. KF8 jest od niego o wiele nowocześniejsze a poza tym, brak w księgarni Amazona pozycji w tym formacie coraz bardziej doskwiera posiadaczom konkurencyjnych dla Kindle czytników.

KF8 jest wyraźnym sygnałem, ze Amazon chce konkurować z iPadem, najpopularniejszym obecnie na świecie tabletem. Wprowadzając nowy format umożliwi wydawców przygotowanie swoich publikacji w formacie dającym podobne możliwości pokazania mulitimediow jak to jest wp przypadku iPadow.

Nadal jednak pozostaje kilka niewiadomych. Przede wszystkim co z dotychczasowymi czytnikami Amazona. Nie bardzo na razie wiadomo, czy wraz z wprowadzeniem nowego formatu powstaną jakieś jego „okrojonej” wersje dla Kindle 3? Jakoś nie chce mi się wierzyć, aby Amazon pozostawił kilkanaście milionów posiadaczy starych czytników nawet bez namiastki nowych fajerwerków. Oznaczałoby to, że sprzedaż Kindle Touch i na pewno Kindle 3 poprostu dramatycznie by się załamała.

Z drugiej jednak strony zdecydowana większość książek sprzedawanych na Amazonie czyli głownie literatury, nie potrzebuje multimediów. Może więc być tak, że ceny „starych” czytników bedą dramatycznie spadać w dół, co Amazon wynagrodzi sobie lepszą sprzedażą książek w formacie Mobi.

Niewiadoma tez na pewno, czy publikacje w nowym formacie bedą zabezpieczone DRM. Dotychczasowa polityka Amazona wskazywalaby, ze raczej tak, ale nie ma o tym ani słowa zarówno w informacji Amazona, jak i w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *