Jak stworzyć własną publikację miedzy innym dla Kindle?

W internecie jest zillion narzędzi do konwersji książek na przeróżne formaty czy też przesyłania pojedynczych stron do Kindle by je później czytać offline. Są one doskonałe do albo już gotowych publikacji albo do pojedynczych artykułów. Niektóre z nich, moim zdaniem najlepsze opisywałem na moim blogu. Co jednak zrobić gdy chcemy stworzyć jednorodną publikację z serwisów, które nie oferują kanału RSS albo zależy nam na kompilacji różnych artykułów?

Ostatnio dość często mam do czynienia z taką właśnie sytuacją, że potrzebuję zrobić książkę składająca się z artykułów, które są na różnych stronach w sieci. Nieraz jest też tak, że chcę zrobić sobie książkę z różnych artykułów ale wybranych z jednego serwisu. Tak robię w przypadku ciekawych poradnikowych blogów. Albo kilka artykułów z różnych serwisów.

Idealnym, no prawie idealnym, narzędziem spełniającym moje potrzeby jest GrabMyBooks – wtyczka do Firefoksa. W dużym skrócie jest to z jednej strony narzędzie umożliwiające „zbieranie” artykułów, usuwanie z nich różnego rodzaju szumów w postaci reklam, wstawek reklamowych etc. oraz prosty edytor do tworzenia i edycji finalnej publikacji. GrabMyBooks ma jeszcze kilka innych przydatnych funkcji, ale nimi zajmę się innym razem a dziś przedstawię jego podstawowe zastosowanie.

Jedna ważna rzecz: GrabMyBooks służy do tworzenia publikacji w formacie Epub. Być może dla kogoś będzie to wadą; dla mnie jest zaletą, bo dzięki temu mogę przygotowane raz publikacje zamieniać na dowolny format np. Kindla używając do tego powszechnie znanego Calibre.

Instalacja wtyczki jest bajecznie prosta. Należy kliknąć w link do repozytorium wtyczek Firefoksa, zainstalować wtyczkę i zrestartować przeglądarkę. Po chwili pasek dodatków wzbogaci się o kolejną ikonkę: To znak, że GrabMyBooks jest poprawnie zainstalowany.

Nie pozostało nam nic innego jak wypróbować jego działanie w praktyce. Powiedzmy, że będę chciał zrobić sobie książkę, której zawartością będą trzy artykuły znajdujące się w serwisie Fakty Interia.pl

Odpowiedni bloczek strony głównej Interia.pl wygląda jak poniżej:

Na czerwono podkreśliłem teksty, które będę kopiował do mojej publikacji. Sam proces kopiowania może przebiegać na kilka sposobów. Najprostszy to klikam prawym klawiszem na tytuł artykuły i z menu wybieram „Grab link”.

Po chwil w górnym prawym rogu ekranu pokaże się podgląd artykułu, który właśnie skopiowałem. Artykuł ten to sam tekst, pozbawiony zdjęcia, które w oryginalnym tekście się znajduje. To w tym wypadku niedoskonałość GrabMyBooks, którą jednak można w prosty sposób poprawić dodając zdjęcie ręcznie. (o tym tez innym razem). Ponieważ specjalnie mi na zdjęciu Zizu nie zależy, to przechodzę do kolejnej pozycji.

W tym wypadku interesuje mnie tylko fragment tekstu, który mówi o aresztowaniu sprawców podpalenia wozu transmisyjnego TVN24 podczas zamieszek w czasie Marszu Niepodległości. Wyświetlam tekst, zaznaczam fragment, prawy przycisk i z menu „Grab selection”. Trzeci tekst kopiuje cały czyli podobnie jak w przypadku pierwszym.

Obejrzyjmy zebrane materiały, klikając na ikonę wtyczki (pasek wtyczek w prawym górnym rogu Firefox). Nie wygląda to jeszcze najlepiej…

Brakuje mi zdjęcia, przedstawiającego dramatyczne chwile, gdy płonął wóz TVN24. Na szczęście zdjęcie z materiału Interia.pl można bez problemu dodać, nawet jeśli GrabMyBooks tego nie zrobił. To jedna z zalet tej wtyczki, że zbierany materiał można praktycznie dowolnie edytować.

Aby wstawić zdjęcie należy

  • wywołać tryb edycji (przycisk Edit)
  • ustawić kursor w miejscu, gdzie ma być
  • wpisać polecenie $IMG{url zdjęcia}

Zapisać klikając „Save”.W moim przypadku końcowy wynik operacji wygląda tak:

W ostatnim materiale dodałem znaną już metodą zdjęcie Andrasa Breivika i usunąłem frazę: „więcej na ten temat”.

Publikacja jest już prawie gotowa do zapisania, trzeba ją jeszcze tylko odpowiednio nazwać i ewentualnie dodać okładkę.

Wchodzimy do menu „More” gdzie wybieramy pozycję „Metadata” i wypełniamy odpowiednie pola

Teraz już tylko wystarczy zapisać publikację w formatu Epub poleceniem Grab My Book i przy pomocy Calibre zamienić na format mobi zrozumiały dla Kindle. Efekt na czytniku będzie wyglądał tak:

To niewielki fragment rzeczy, które można zrobić przy pomocy tej niezwykle użytecznej wtyczki. Z pewnością mimo swoich kilku wad np. mam problemy z oglądaniem na iPadzie pliku przygotowanego przez GrabMyBook, to jest to jedno z najciekawszych narzędzi dla aktywnego użytkownika Kindle czy… innych czytników.

Do sprawy na pewno wróce

Jedna myśl nt. „Jak stworzyć własną publikację miedzy innym dla Kindle?”

  1. Wygląda naprawdę przydatnie, pytanie, czy program tworzy spis treści do którego można wejść klikając w Kindle „View Sections & Articles”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *