Readability za darmo, ale warto zapłacić:-)Readability - fajne narzędzie do czytania stron internetowych
readability, czytnik

Popularny serwis i do tego z ciekawym modelem wspierania mediów – Readability – jest obecnie dostępny kompletnie za darmo. Korzystając z niego często warto rozważyć minimalną nawet wpłatę bo jej 70 proc. otrzymują… wydawcy materiałów, które czytamy.

O Readability pisałem ponad rok temu na innym moim blogasku Dziennikarz.pl Wówczas serwis miał dwa modele: bezpłatny i płatny czyli wzbogacony o dodatkowe funkcje. Od wczoraj Readability ma jeden model – funkcjonalności płatnego, tylko za darmo.

Ten jeden z pierwszych serwisów tego typu ma kilka spełnia kilka funkcji:

 • można czytać artykuły ze stron WWW, krótsze i dłuższe w tzw. trybie artykułu, czyli bez „zbędnych” dodatków w postaci reklam, bocznych szpalt i wszystkiego tego, co nas rozprasza.
 • umożliwia kolekcjonowanie artykułów do przeczytania „na potem”.
 • archiwizowanie przeczytanych artykułów by kiedyś do nich wrócić
 • przesłanie automatyczne lub „na żądanie” zebranych artykułów bezpośrednio do czytnika Kindle

Co fajne z Readability można korzystać zarówno na komputerze desktop/notebook jak i tableta czy oczywiście komórki. Wszystkie funkcje jak zapamiętywanie artykułów czy ich czytanie dostępne są z dowolnego urządzenia np. smartfona.

Posiadacze Amazon Kindle docenią zapewne bardzo przydatną funkcją jaką jest automatyczne przesyłanie raz dziennie zebranych artykułów bezpośrednio do czytnika.

Przewagą Readability nad innymi tego typu aplikacjami jest bogactwo funkcji dostosowujących wygląd strony do własnych wymagań. Dodatkowo można swoją kolekcję publicznie udostępnić, tworząc w ten sposób coś w rodzaju mini serwisu z zebranymi artykułami. Na przykład tak obecnie wygląda moja stronka.

Jako dziennikarzowi podoba mi się również model dzielenia się dobrowolnymi wpływami od użytkowników serwisu z wydawcami, którzy wspierają Readability na swoich stronach.

4 myśli nt. „Readability za darmo, ale warto zapłacić:-)”

 1. Ja korzystam z ReadItLater, ale potrzebuję tylko do synchronizacji listy linków między telefonem a przeglądarką. Myślałem że przekonam się do Readability, po tym jak zawiódł mnie Instapaper – ale niestety brakuje aplikacji na Androida, co u mnie skreśla usługę.

  1. To zależy co potrzebujesz na Androidzie. Jesli dostęp do swojej listy artykułów i mozliwości czytania przez przeglądarke, to spokojnie możesz bo ich strona ma wersję mobilną przystosowaną m.in. do Androida.
   Jesli potrzebujesz appki to rzeczywiście nie ma. Sa jakieś rozwiazania oparte o bookmarklety (na Androida), ale powiem szczerze nie korzystałem. Ale przygladnę się.

   1. Główna funkcja to zapisywanie linków ‚do przeczytania później’ i pełna i natychmiastowa synchronizacja między telefonem z Androidem a przeglądarką, funkcja ‚obdzierania’ artykułów ma u mnie drugorzędne znaczenie.

    …a o Kindle dopiero myślę 😉

 2. Nie wiem co jest nie tak, ale u mnie nie działa przesyłanie na kilndle.
  Adres e-mail w bazie amazon dodany, mój na stronie serwisu podany, ale ani poprzez opcję wysyłki automatycznej ani przez wysyłanie na zawołanie nie jestem w stanie otrzymać wybranej treści na kindle. Ma ktoś podobne problemy?
  Pozdrawiam.
  Albert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *